Кредитні канікули для кредитоодержувачів

Уже більше місяця триває карантин, з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19. Карантин було введено Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211.[O1]  22 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв рішення [O2] про продовження карантину до 11 травня 2020 року. 

Зважаючи на важку ситуацію у країні, пов’язаною із введенням карантину, скороченням робочих місць, втратою роботи, відсутністю доходів, громадяни (кредитоодержувачі) не мають змоги здійснювати виконання кредитних зобов’язань. Національний банк України (далі – НБУ) вирішив спростити виплату кредитів. З метою надання певних пільг для кредитоодержувачів, НБУ запропонував банкам ввести кредитні канікули для громадян.

Що таке кредитні канікули?

Кредитні канікули – це особливий пільговий період обслуговування кредитів в період дії карантину для населення та бізнесу.[O3] 

Що НБУ запропонував банкам?

НБУ запропонував банкам декілька варіантів реструктуризації кредитів. Зокрема, дозволяти позичальникам, які потрапили в скрутне фінансове становище, не платити тіло кредиту та відсотки під час карантину, принаймні частково. Також, за потреби, продовжувати кредитний договір з позичальниками, а також дозволяти їм платити менші регулярні платежі під час карантину та певний час після його завершення[O4] . Кожен банк має право обрати свій варіант кредитних канікул.

Хто має право отримати кредитні канікули?

Громадяни, які під час карантину повністю або частково втратили дохід та роботу[O5] мають можливість отримати кредитні канікули.

Що робити кредитоодержувачам?

Кредитоодержувачам потрібно:

  1. звернутись до відповідного банку, який надав кредит, та отримати інформацію щодо діяльності в умовах, зумовлених пандемією коронавірусної хвороби COVID-19, а саме попросити роз’яснити підстави надання кредитних канікул.
  2. просити надати кредитні канікули.

У випадку, якщо в усному порядку Ваше прохання не задоволять, тоді потрібно подати заяву про прохання надати кредитні канікули у письмовому вигляді. Представники банку зобов’язані надати відповідь на Вашу заяву, та роз’яснити на підставі чого Вам було відмовлено у наданні кредитних канікул.

Які документи необхідно подати до банку для отримання кредитних канікул?

До банку необхідно подати паспорт та ідентифікаційних код (за вимогою), кредитний договір, документи про скрутне матеріальне становище.

Чи можливо без звернення до банку припинити сплачувати кредит?

Варто зауважити, що, підписуючи договір на отримання кредиту, Ви зобов’язані виконувати усі положення, які зазначені у ньому. У випадку, якщо у Вас виникло скрутне матеріальне становище під час карантину, то необхідно повідомити про це працівникам банку та попросити надати Вам кредитні канікули.

Отже, якщо у Вас під час карантину виникло скрутне матеріальне становище, то Ви маєте право звернутись до банку, який надав кредит, з проханням надати кредитні канікули, подавши відповідні підтверджуючі документи.

Туркот Ольга

Comments are closed.