Перехід на дистанційне навчання

На даний час в Україні з кожним днем значно збільшується кількість хворих на коронавірус. У зв’язку з цим, було прийнято рішення щодо рекомендації переходу учням та студентам на дистанційне навчання.

На підставі цього, для врегулювання ситуації щодо поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) Кабінет Міністрів України, Міністерство освіти і науки України та відповідні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (далі – ТЕБ та НС) приймали рішення щодо рекомендації встановлення дистанційного навчання.

Хронологія прийняття відповідних рішень про встановлення дистанційного навчання

12 жовтня 2020 року Міністерство освіти і науки України надіслало керівникам вищої, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) освіти рекомендаційний лист №1/9-576, щодо тимчасового переходу на дистанційне навчання з 15 жовтня по 15 листопада 2020 року. Відповідний лист адресований виключно закладам вищої, фахової передвищої та професійної освіти і не поширюється на заклади загальної середньої та дошкільної освіти.

13 жовтня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» №956. У вказаній Постанові уряд рекомендує закладам загальної середньої освіти встановити з 15 до 30 жовтня 2020 року канікули, у наступний період – можливий перехід на дистанційне і змішане навчання з урахуванням епідемічної ситуації, а закладам професійної, фахової передвищої та вищої освіти перейти з 15 жовтня до 15 листопада 2020 року на дистанційну форму навчання з рекомендованим виїздом студентів із гуртожитків.

У Листі від 12.10.2020 року №1/9-576 Міністерство освіти і науки України також рекомендує забезпечити тимчасовий виїзд студентів з гуртожитків. Проте, у листі зазначено, що виїзд студентів є добровільним.

Право проживати у гуртожитку залишається за умови подання відповідної заяви про дотримання карантинних обмежень та заходів безпеки.

Чи повернуть студентам кошти, сплачені за проживання у гуртожитку?

Студенти, які у період з 15 жовтня по 15 листопада 2020 року не проживатимуть у гуртожитку – звільняються від оплати за проживання за цей період.

У випадку, якщо студент здійснив попередню оплату за проживання, такий аванс буде повернуто або зараховано як оплата за наступні періоди проживання.

Чи були прийняті рішення на обласному рівні у Львівській області?

15 жовтня 2020 року на позачерговому засіданні обласна комісія з питань ТЕБ та НС ухвалила рішення рекомендувати закладам загальної середньої освіти встановити канікули, а закладам вищої, передвищої та професійної освіти перейти на дистанційну форму навчання на період, рекомендованим МОН та встановлений Кабінетом Міністрів України.

Чи стосувалось рішення обласної комісії ТЕБ та НС закладів дошкільної освіти у Львівській області?

Відповідно до прийнятого рішення, заклади дошкільної освіти у Львівській області продовжують працювати у звичному режимі, організовують роботу з неухильним дотриманням правил гігієни, використанням засобів індивідуального захисту та уникненням масових скупчень.

Які рішення прийняла міська комісія з питань ТЕБ та НС Львівської міської ради?

16 жовтня 2020 року на позаплановому засіданні міської комісії з питань ТЕБ та НС відповідно до Протоколу №61 було прийнято рішення провести канікули у закладах загальної середньої освіти комунальної та приватної форми власності на термін з 19 по 30 жовтня 2020 року у м. Львові.

Яким чином заклади вищої, передвищої та професійної освіти приймають рішення про перехід на дистанційне навчання?

Відповідно до законодавства про освіту, закладам вищої, передвищої та професійної освіти гарантують автономію, тобто право самостійно і незалежно приймати рішення стосовно організації освітнього процесу. Відповідно до чинного законодавства України у сфері освіти, форма організації освітнього процесу встановлюється виключно закладом освіти.

Тому, на підставі вищевказаних документів рекомендаційного характеру заклади вищої, передвищої та професійної освіти самостійно вирішували питання про запровадження дистанційного навчання.

Такі рішення затверджуються наказом керівника закладу освіти.

У наказі зазначають:

  1. період, на який запроваджується дистанційне навчання або канікули;
  2. порядок здійснення моніторингу за проведенням дистанційних занять;
  3. пропускний режим на території закладу освіти;
  4. можливість проживання студентів у гуртожитках;
  5. та інші питання.

Отже, на загальнодержавному рівні Кабінет Міністрів України рекомендував закладам загальної середньої освіти встановити з 15 до 30 жовтня 2020 року канікули, з подальшим можливим переходом на дистанційне і змішане навчання, а закладам професійної, фахової передвищої та вищої освіти перейти з 15 жовтня до 15 листопада 2020 року на дистанційну форму навчання. Міністерство освіти і науки України, у свою чергу ще 12 жовтня 2020 року надіслали керівникам вищої, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) освіти рекомендаційний лист №1/9-576 щодо тимчасового переходу на дистанційне навчання з 15 жовтня по 15 листопада 2020 року. Також, відповідні рішення прийняли комісії ТЕБ та НС у містах та області. При цьому заклади дошкільної освіти у Львові та Львівській області продовжують працювати у звичному режимі.

Мар’яна Городечна, Ольга Туркот

Comments are closed.