Shah1

ІТ-технології привели в наше життя чимало незнаних досі понять: розумний телефон, розумний телевізор, розумний будинок… Сучасні інтелектуальні напрацювання можна використовувати у значно ширших масштабах, що дозволить створити ціле розумне місто! Наталія Шаховська викладає інформаційні технології українським та закордонним студентам та за довгі роки роботи зрозуміла, як разом із молодими спеціалістами зробити сучасні технології нормою життя міста.

Як Ваше життя привело Вас до роботи, якою Ви зараз займаєтеся?

Народилася у Львові, вчилася в школі №7. Шкільні роки запам’яталися мені тим, що Україна тоді якраз здобувала свою незалежність. Я мріяла про кар’єру, пов’язану з дипломатією, але, як не дивно, вступила вчитися на комп’ютерні науки. Зараз продовжую працювати у сфері, пов’язаній з інформаційними технологіями, і зовсім про це не шкодую.

На мій вибір вплинули батьки, саме вони порадили вступити до аспірантури, хоча я цього не хотіла. Але дослухалася до поради батьків, за що їм дуже вдячна. Я завжди хотіла займатися ще чимось, окрім навчання, постійно працювала над собою. Спробувала попрацювати в ІТ-компанії, але залишилася в університеті. Так сталося, що у Львові і в Україні загалом ІТ-сфера зараз найпопулярніша, і я думаю, що мій вибір професії був правильний.

Як Ви можете охарактеризувати львівське ІТ середовище?

Насамперед це галузь, яка разом із туризмом є формуючою для економіки міста. А ще це кластер прогресивних, талановитих та інтелектуальних людей, які впроваджують різні новації в нашому місті. Я додатково працюю як Visiting Professor у польських вишах, тому маю змогу порівнювати наших студентів із закордонними. Хочу зазначити, що наші студенти, які є рушієм розвитку, не тільки не поступаються своїм закордонним колегам, а в деяких випадках є набагато кращими.

Використання інформаційних технологій у сучасному світі, в тому числі й для потреб міської громади, застосування інновацій – це один з найважливіших етапів розвитку міста та розвитку суспільства загалом. Сьогодні напрочуд актуально звучить ідея створення сучасного розумного міста. Для цього потрібно два фактори: розумні люди та розумна економіка. Власне, економіка може бути розумною за допомогою інновацій, у тому числі й в ІТ-галузі.

Shah3

Як можуть інформаційні технології допомогти розвитку міста?

У нас вже почався поступ у цьому. До прикладу, львів’яни вже можуть відстежувати рух громадського транспорту онлайн, розробляється «Особистий кабінет мешканця», який буде містити опцію електронних звернень, платежів та інші послуги.

Якщо налагодити за допомогою ІТ-технологій усі важливі сфери розвитку міста, зокрема, той же графік руху транспорту, щоб людина могла прийти на зупинку та знати, через скільки хвилин прибуде транспорт, який їде в потрібному їй напрямку, то звичайно, це дуже полегшить життя.

Так само інноватика в інформаційних технологіях може бути використана в інших галузях. Концепція «Розумного міста» передбачає використання інформаційних технологій і в суміжних галузях. Це, наприклад, екологія, яка для Львова також є дуже важливою, бо наше місто туристичне.

До слова, у світі є чимало прикладів, коли людина за допомогою інформаційних технологій, використовуючи смартфон, може бачити картинку сучасного міста і, гортаючи, дивитися, яким це місто було сто чи двісті років тому. Такі атракції є дуже важливими для туристів та приваблюють додаткові інвестиції.

Як Ви можете охарактеризувати депутата місцевої ради?

Насамперед депутат – це слуга народу. І це не голослівно. Якщо раніше депутатство розглядалося як засіб знайти для себе якусь наживу чи просування в кар’єрі, то зараз депутат – це та людина, яка має певний досвід, багаж знань і може ці знання застосувати для покращення міста. Що я і планую робити.

Як міська влада повинна сприяти студентам та науковому середовищу, щоб воно розвивалося?

Місцеве самоврядування повинне стимулювати студентів розвиватися та боротися за хороші робочі місця. Міська влада має готувати своєрідні замовлення для студентів, пропонувати проекти, в яких вони можуть реалізуватися та розкрити свій потенціал. Студенти готові робити неймовірні речі. І якби міська влада давала якісь замовлення вишам, було би корисно всім: місту, тому що збільшиться кількість успішних реалізованих проектів, студентам – тому що вони змогли б запрезентувати свої реальні вміння і знання. Разом з тим розвивалося б і викладацьке середовище.

Shah2

Яким повинен бути Львів і львів’яни, щоб місто з гордістю можна було називати таким, в якому хочеться жити?

Не можу не відзначити, що за останні 10 років наше місто розвивається шаленими темпами. Якщо порівнювати Львів з європейськими містами, то ми не побачимо кардинальної різниці. Звичайно, нам є куди рости, і команда міського самоврядування над цим успішно працює.

Як мешканку мене не задовольняють певні дрібнички, пов’язані з тим самим транспортом: затримки, не дуже продумані розв’язки. Деякі незручності, пов’язані з побутовими проблемами, можна вирішити, і для їхнього вирішення не потрібно надзвичайних зусиль, а просто чітка координація дій і продумана стратегія.

Які ваші професійні й особисті якості, знання можуть бути корисними для громади міста?

Насамперед я науковець і професіонал в ІТ-галузі, логічно, що передовсім я сприятиму розвитку наукового середовища та допомагатиму впроваджувати новітні технології в життя міста. Паралельно залучатиму до роботи на благо міста молодь, тому що наші студенти насправді дуже розумні та дуже потужні. Їм під силу змінити обличчя Львова. Якщо підсумувати, я планую втілювати у Львові концепцію «Розумного міста».

Comments are closed.