Svyst1

Галузь охорони здоров’я – одна з найважливіших та водночас найпроблемніших в Україні. Можна довго нарікати на профільне міністерство та загальнодержавну владу, а можна власними силами змінювати і розвивати медицину на місцях. Віталій Свистула уже 16 років допомагає львів’янам одужувати, а всі здобуті знання і досвід готовий присвятити тому, аби зробити Львів здоровим містом.

Як Ваше життя привело Вас до роботи, якою Ви зараз займаєтеся?

Я народився у Львові у 1970 році. Вчився у школі №66 на вулиці Науковій, потім у спортивній футбольній школі СДЮШОР «Карпати». Після закінчення школи вирішив, що життя пов’яжу не з професійним спортом, а з медициною. У дитинстві завдяки батькам багато читав, і певна художня література з медичним нахилом сформувала мій вибір професії. У старших класах зрозумів, що спортом займатися не буду, а шукатиму інший шлях.

Вступна кампанія зайняла кілька років мого життя. Спершу два роки працював санітаром, потім став солдатом радянської армії. Відслужив два роки у Німеччині у військовому шпиталі, і лише після цього вступив до Чернівецького медичного інституту.

У 1997 році, отримавши диплом, повернувся до Львова. Інтернатуру проходив у лікарні швидкої допомоги, де й здобув фах уролога. З 1999 року працюю у 5-ї міській клінічній лікарні, спочатку лікарем-урологом, а останні чотири роки – завідувачем відділення.

Що протягом 16 років лікарської практики допомагає Вам невтомно працювати з пацієнтами?

Усвідомлення того, що перед тобою хворі люди та їхні стурбовані родичі. Це люди, яким важко, які специфічні в сприйняття становища, в якому вони перебувають. Їм болить, у них є ті чи інші виліковні чи невиліковні хвороби. Це потребує постійного співчуття і кваліфікованої допомоги. На жаль, не завжди можна надати необхідну допомогу, адже матеріально-технічне забезпечення вітчизняних закладів охорони здоров’я в не найкращому стані.

Svyst3

Що потрібно змінювати у львівській та українській медицині?

Змінювати потрібно однозначно багато. І реформи повинні відбуватися комплексно в різних галузях. Не можна реформувати медицину, залишивши освіту без змін. Необхідно звернути увагу на якість медичної освіти, кількість фахівців, які випускаються, їхнє подальше працевлаштування та можливості для професійного зростання.

Є декілька ключових моментів. По-перше, потрібно зменшувати кількість лікувальних закладів, але водночас підвищувати фаховість спеціалістів і покращувати матеріальну базу. Це взаємопов’язано. Лікар повинен мати багато роботи, але не розпорошуватися на інші види діяльності, як у нас зараз. Потрібно впроваджувати новітні технології ведення медичної документації, тому що це забирає дуже багато часу. А цей час, відповідно, забирається від пацієнтів.

Також необхідно підвищувати освітній рівень лікарів. Йдеться про знання мов, стажування, тобто кооперацію з фахівцями з інших країн, відвідування конференцій. Сьогодні в Україні це рідкісне явище, хотілося би побільше такого обміну. Думаю, держава повинна сприяти постійному і всебічному професійному розвитку лікарів.

Критично необхідні зміни менеджменту лікарень, лікувальні заклади потребують іншого підходу у керуванні. Звісно, це дуже широке поле для діяльності. Але ефективний менеджмент та правильне поєднання державної і приватної медицини дадуть новий поштовх до розвитку сфери охорони здоров’я.

Чи реально запровадити в Україні страхову медицину західного зразка?

Реально, та це робота не одного дня. Для початку страхова медицина має  гарантувати мінімальний перелік медичних послуг. Та й фінансове забезпечення мешканців повинне дозволяти здійснювати страхові внески. Тому потрібно закладати перші камені в будівництві системи страхової медицини, робити це розважливо та відповідально.

Svyst2

Яким повинен бути Львів і львів’яни, щоб місто з гордістю можна було називати таким, в якому хочеться жити?

Говоритиму з професійного погляду – Львів повинен бути здоровим містом. Головна умова цього – профілактика захворювань та промоція здорового способу життя. У мої шкільні часи у молоді не було таких можливостей, які є в зараз. На жаль, сьогодні школярі та студенти не використовують усіх шансів, що дає їм Львів. Тому міське самоврядування, громадські активісти та спортсмени повинні залучати львів’ян до активного життя.

Разом із тим, міська влада повинна збільшувати кількість спортивних майданчиків, полів для футболу та міні-футболу, щоб вони були в кожному мікрорайоні. Треба, щоб люди могли позайматися на вулиці на тренажерах спокійно, щоб діти мали де пограти у футбол. Місця для занять спортом мають бути комфортними і безпечними.

Ще одна обов’язкова характеристика здорового міста – належний рівень медицини. Хочеться, аби наші лікарні та поліклініки виглядали належним чином, щоб у розпорядженні лікарів було сучасне обладнання. Звісно, це потребує великих затрат і часу, але відповідна координація міської влади та професійного середовища разом із адекватним загальнодержавним законодавством зможуть якісно змінити вітчизняну медицину.

Який досвід та професійні якості Ви будете використовувати для розвитку Львова?

Насамперед продовжу працювати за своїм фахом. Враховуючи тенденцію до децентралізації, нас чекають зміни, які будуть впроваджуватися через обласні та міські органи управління. До цих органів потрібно залучати більше освітян та медиків, щоб зміни були ефективними, відчутними та корисними для мешканців.

Comments are closed.