З нового року можна самостійно обрати банк для отримання заробітної плати

Часто трапляється, що Закони України чи Конституція України передбачають певне право, але немає процедури для реалізації вказаного права у повсякденному житті. Держава, декларуючи права громадян, повинна забезпечити їх реалізацію.

24 березня 1995 року було прийнято Закон України «Про оплату праці» (далі – Закон) .

Чи передбачено в Законі право працівника обирати банк для виплати заробітної плати?

Так, у ст.24 Закону передбачено, що за особистою письмовою згодою працівника виплата заробітної плати здійснюється через установи банків, поштовими переказами на вказаний ними рахунок (адресу) з обов’язковою оплатою цих послуг за рахунок роботодавця.

Таким чином, у законодавстві ще з 1995 року було передбачено право працівника самостійно обирати банк, що обслуговуватиме його рахунок.

Чи існувала процедура щодо вибору банку працівником на практиці?

Ні, роботодавці зазвичай відмовляли працівникам у задоволенні заяв, у зв’язку зі складністю процедури.

Як Національний банк України спростив порядок виплати заробітної плати працівникам?

28 грудня 2018 року Постановою Правління Національного банку України №162 було запроваджено міжнародний номер банківського рахунку (IBAN) в Україні.

Після запровадження в Україні міжнародного номера банківського рахунку, роботодавець отримав змогу формувати відомість на зарахування заробітної плати працівників, зазначивши номер рахунку працівника за стандартом IBAN, у тому числі рахунку, який працівник самостійно відкрив у банку за власним вибором.

У якому нормативному акті визначено можливість працівників обирати банк для отримання заробітної плати?

 24 квітня 2020 року Постановою Правління Національного банку України №56 (далі – Постанова) було затверджено зміни до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, за допомогою яких працівники зможуть обирати банк для отримання заробітної плати.

У чому полягає суть змін?

Відповідно до затверджених змін, роботодавець зможе перерахувати кошти на рахунок банку для подальшого їх переказу цим банком, за меморіальним ордером, на рахунки працівників, які відкриті в цьому банку або в інших банках.

Які документи працівники повинні надати роботодавцеві для виплати заробітної плати?

Для сформування роботодавцем відомості на зарахування заробітної плати, працівникам достатньо надати лише номер їхнього рахунку за стандартом IBAN.

Коли Постанова набере чинності?

Положення Постанови щодо можливості працівників обирати банк для отримання заробітної плати наберуть чинності 1 січня 2021 року, щоб банки та роботодавці мали час доопрацювати свої автоматизовані системи і програмно-технічні комплекси.

Національний банк України ще 23 грудня 2019 року надіслав банкам України Лист №57-0007/67106 «Щодо удосконалення порядку виплати заробітної плати», у якому рекомендував банкам опрацювати з клієнтами-роботодавцями наявну можливість переказу безпосередньо банком коштів на виплату заробітної плати, на підставі наданого роботодавцем реєстру, на рахунки його працівників, які відкриті також в інших банках за їх вибором.

Підсумовуючи, зазначимо, що з 1 січня 2021 року працівники зможуть самостійно обирати банк для отримання заробітної плати. Для того, щоб реалізувати своє право, необхідно надати роботодавцеві номер банківського рахунку за міжнародним стандартом (IBAN).

Мар’яна Городечна

Comments are closed.