Змінено порядок накладення штрафу за носіння маски неналежним чином

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує громадянам носити маски у місцях, де є висока небезпека зараження та важко дотримуватись соціальної дистанції. До того ж, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко зазначає, що носіння маски не шкодить здоров’ю.

Депутати Верховної Ради України прийняли закон, яким внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та врегульовано порядок накладення штрафу на громадян за носіння маски неналежним чином.

Який законодавчий акт регулює зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення?

06 листопада 2020 року прийнято Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», відповідно до якого змінено порядок накладення штрафу за носіння маски неналежним чином.

Чи зобов’язані громадяни носити маски?

Так, відповідно до положень ст. 5 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», громадяни зобов’язані піклуватися про своє здоров’я, не шкодити здоров’ю інших громадян, брати участь у проведенні санітарних та протиепідемічних заходів.

Коли уряд заборонив перебувати у громадських місцях без масок?

20 травня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів» №392, відповідно до якої заборонив перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.

Коли у законодавстві передбачили відповідальність за носіння маски неналежним чином?

6 листопада 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі – Закон), відповідно до якого у законодавстві передбачили відповідальність за носіння маски неналежним чином.

Що передбачено у прийнятому Законі?

Закон забороняє перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.

Що таке громадське місце?

Відповідно до роз’яснення Міністерства охорони здоров’я України, громадське місце, де необхідно носити маски або респіратори, – це частина будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи, стадіони.

Також це:

 • ліфти і таксофони; 
 • приміщення та території закладів охорони здоров’я;
 • приміщення та території навчальних закладів; 
 • дитячі майданчики; приміщення та території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту; 
 • під’їзди житлових будинків; 
 • підземні переходи; 
 • транспорт загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;
 • приміщення закладів ресторанного господарства; 
 • приміщення об’єктів культурного призначення; 
 • приміщення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; 
 • стаціонарно обладнані зупинки маршрутних транспортних засобів тощо.

Що необхідно розуміти під терміном «споруди»?

Споруда – це будівельна система, яка пов’язана із землею, створена з будівельних матеріалів, устаткування та обладнання в результаті виконання будівельно-монтажних робіт, у тому числі призначена для встановлення елементів обладнання об’єктів електроенергетики (генеруючої установки) приватних домогосподарств. (пункт 1.1.2. глави 1.1 розділу I Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312).

Що необхідно розуміти під терміном «громадський транспорт»?

Міський громадський транспорт — це міський транспорт загального користування: автобус, метро, трамвай та тролейбус, що працює на визначених маршрутах, за встановленими розкладом руху та тарифами. (п. 2 Інструкції про порядок обліку разових квитків на проїзд у міському електротранспорті та абонементних квитків  на  проїзд у міському громадському транспорті України, затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України 11.05.99 року № 116.)

Скільки буде становити штраф?

Відповідно до ч. 2 ст. 443 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КупАП), перебування в громадських місцях без маски або респіратора карається штрафом від 170 до 255 гривень.

Хто має право складати протокол за ч. 2 ст. 44-3 КУпАП?

Протокол про порушення ч. 2 ст. 443 КупАП мають право складати поліцейські органів Національної поліції, інспектори Держпродспоживслужби, головний державний санітарний лікар України, головні державні санітарні лікарі областей, лікарі-гігієністи та лікарі-епідеміологи.

Які органи уповноважені розглядати справи за складеним протоколом?

Справи про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 443 КупАП розглядають органи Національної поліції, органи державної санітарно-епідеміологічної служби та виконавчі комітети місцевих рад.

Коли Закон набере чинності?

19 листопада 2020 року Президент України підписав Закон, 20 листопада Закон опубліковано у газеті «Голос України». Відповідно, Закон набирає чинності 21 листопада 2020 року.

Отже, перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот карається штрафом від 170 до 255 гривень. Ця норма почне діяти з дня, наступного за днем офіційного опублікування Закону, проте точна дата набрання чинності поки невідома.

Мар’яна Городечна, Ольга Туркот

Comments are closed.